Jste vlastníkem bytu. Toto bude od roku 2014 jinak
Nový občanský zákoník NOZ v sobě bude nově zahrnovat otázky bytového vlastnictví a spoluvlastnictví, které jsou doposud v zákoně o vlastnictví bytů.
Hlasování ve společenství vlastníků bytových jednotek.
Aby bylo rozhodnutí platné musí být na hlasování vlastníci, kteří disponují podle podílů většinou. Což je změna, protože do konce roku 2013 platí, že u některých rozhodnutí je třeba např. tří čtvrtin všech vlastníků bytových jednotek. Nyní postačí nadpoloviční většina přítomná na hlasování.
Dále NOZ zavádí písemné hlasování per rollam. Tedy hlasování mimo shromáždění. Vlastníci se podepíší pod plný text návrhu usnesení. Zde se však rozhoduje většinou všech vlastníků bytů, popř. stanovy mohou stanovit vyšší limit hlasů potřebných ke schválení. Tento způsob hlasování však musí umožňovat stanovy.
Více rozvedená a konkretizovaná práva a povinnosti majitelů bytů
V první řadě se musí majitel bytu řídit pravidly pro správu bytového domu a pravidly pro užívání společných prostor. Těmi jsou povinny řídit se i osoby jím vpuštěné a nájemníci bytu.
Výslovně je zmíněna povinnost společné prostory udržovat. V případě rekonstrukcí v bytě musí pustit do bytu správce nemovitosti a opravy předem ohlásit.
V případě koupě bytu se musí do jednoho měsíce přihlásit správě domu a nahlásit vcelku podrobné osobní údaje. V případě osob, které budou v bytě bydlet déle než tři měsíce za rok pak také a rovněž nájemců.
Majitel bytu má také právo znát jméno a adresu, kteréhokoli majitele nebo nájemníka v domě.
Majitel má právo na podobné seznámení se s hospodařením společenství u správce nemovitosti vč. nahlížení do smluv a účetnictví.
Poplatky za správu bytového domu
Ty se budou nadále řídit podle výše jejich podílu na společných částech domu, pokud si to SBJ neurčí jinak.
Vyjímkou a novinkou zároveň jsou případy, kdy vlastník bytu využívá nějakou část společných prostor sám např. balkon v mezipatře, pak výše jeho plateb musí být této skutečnosti uzpůsobena a uživatel ji bude spravovat na vlastní triko.
V zákoně je rovněž uvedeno, že odměnu osobě, která spravuje dům platí všichni stejně a rovněž tak odměny orgánů SVJ a náklady na administrativu jako např. účetnictví apod.
Orgánem SVJ nově může být i „nevlastník“ bytu či prostor v nemovitosti, musí být staší 18 let a bezúhonná ve smyslu živnostenského zákona a stanovy to nesmí zakazovat. Zde je to vnímáno jako výhoda, neboť vlastníci bytů nemusí mít potřebné znalosti a „cizí“ správce tak může být přínosem.
Stanovy společenství jsou základ a nejdůležitější
Na uzpůsobení stanov novém občanskému zákoníku majíSVJ čas do konce roku 2016. Ustanovení, která jsou v rozporu s NOZ budou od ledna 2014 neplatná. Stanovám SVJ je tak třeba věnovat obrovskou pozornost..jak novým vlastníkům tak těm současným.
zdroj: vlastnici.cz